Säästlik tarbimine

Vaata ka siia:
www.roheline.ee
www.latschlatsch.de

Viimase sajandi jooksul on inimkond tarbinud rohkem kui kogu meie ajaloo vältel kokku. Tarbimisvajaduse rahuldamiseks ei kuluta me üksnes rohkem loodusressursse, vaid tekitame ka suuremates kogustes prügi. Vaikses ookeanis hulbib Prantsusmaa suurune prügisaar, millest enamuse moodustavad plastmassitükid ja kilekotid. Sealjuures sureb igal aastal miljon mereelukat nende plastide ja muu merre sattunud prahi tõttu. Eestlane tekitab igapäevases kodumajapidamises keskmiselt 425 kg olmejäätmeid aastas, millest üle poole moodustavad pakendid.

Tarbimine

Ostukotid

Sisseoste tehes võta kaasa riidest kott või kasutatud kilekott selle asemel, et osta uus. Paberkotid ei tarvitse olla keskkonnasõbralikumad kui plastikkotid, sest neid ei valmistata vanapaberist, vaid kvaliteetsest puidust.

Toodete päritolu

Enne ostmist tasub alati vaadata, millisest riigist või paigast kaup pärit on. Mida lähemal Eestile või sinu kodupiirkonnale, seda vähem on kulutatud kütust transpordile. Samuti eelista erinevate toodete vahel valides ökoloogilisest materjalist toodetud või säästlikumalt töötavat eset.

Riided ja jalanõud

Osta vähem riideid. Pole mõtet kuhjata kappi asju, mida sa vahel harva kannad. Samuti ära viska väikseks jäänud, kuid korralikke riideid ning jalanõusid minema, vaid vii kasutatud riiete poodidesse (www.humana.ee) või paku oma tuttavatele. Kasutatud rõivaste poest võib leida ka ise väga omapäraseid ning moodsaid hilpe ning sealjuures ei pea muretsema, et kellelgi teisel sinu sõpradest selline seelik või jakk juhtub olema. Nii hoiad raha kokku ning pikendad ka riiete eluiga.

Prügi sorteerimine

Prügi sorteerimine loob võimaluse materjali taaskasutada ning seeläbi vähendad oma ökoloogilist jalajälge. Eraldi tuleks koguda paberit, pakendeid, klaastaarat ja metalli, biojäätmeid ning ohtlikke jäätmeid.

Ohtlikud jäätmed

Kindlasti ei tohi prügikasti panna ohtlikke ja elektroonikajäätmeid. Elektroonikajäätmeid saab viia vastavasse kogumispunkti (www.eesringlus.ee), samuti võtavad sama liiki elektroonikajäätmeid vastu elektroonikapoed, kust kavatsed osta uue toote.

Vanapaber

Vanad ajalehed, reklaamid, kasutatud kirjapaber on kõik vanapaber, mis tuleks suunata ümbertöötlusse, et toota uut paberit või pappi. Juba 70 kg vanapaberi ümbertöötlemisega säästame ühe täiskasvanud puu.

Kompost

Kui sul on oma aed või maja ees biojäätmete konteiner, tasub eraldi koguda ka biolagunevaid jäätmeid. Toidujäätmed mässi ennem konteinerisse viskamist vanasse ajalehte või biolagunevasse paberisse, nii püsib konteiner puhtana ega lähe haisema.